Print Friendly, PDF & Email

در درس های گذشته با مقدمات کار با اسلایدها آشنا شده و آموختید که با ایجاد یک سند جدید به طور پییش فرض فقط یک اسلاید در اختیار شما قرار میگیرد. در واقع همانطور که گفته شد، اسلایدها همانند صفحات مختلف یک فایل عمل کرده و به شما کمک میکنند تا به صورت متوالی اطلاعات مورد نیاز را به کاربران ارائه دهید. در این حالت توالی اسلایدها و همچنین ترتیب اجرای آنها به سایر کاربران امکان میدهد تا درک بهتری نسبت به مطالب ارائه شده پیدا کنند.

قبل از اینکه به بررسی نحوه ی ایجاد اسلایدها بپردازیم، در ابتدا قصد داریم تا نقش و کارایی انواع placeholder را در طراحی اسلایدها مورد مطالعه قرار دهیم. در نمای کلی یک placeholder یک نوع قاب پیش فرض برای درج اشیایی نظیر متن، نمودار، جدول و یا smart arts بوده که ابعاد و مکان قرار گیری این اشیا را کنترل می کند. به زبان ساده تر، یکی از روش های درج objectهای مختلف، استفاده از placeholder مرتبط با آن object می باشد. برای مثال هنگامی که شما یک سند جدید می کنید، به طور پیش فرض دو placeholder متنی بر روی تنها اسلاید سند نمایش داده شده که در این حالت شما با کلیک بر روی هر کدام از این placeholder ها می توانید به درج متن مورد نیاز خود بپردازید.
Screenshot (37)

البته علاوه بر placeholder های پیش فرض یک اسلاید، شما به طور مستقیم نیز می توانید یک object را به اسلاید خود اضافه کنید. ما در ادامه ی دروس همین دوره و همچنین دوره های متوسط و پیش رفته، نحوه ی درج انواع placeholder و همچنین وارد کردن object های مختلف را به شما خواهیم آموخت.
نرم افزار پاورپینت مجموعه ایی از اسلایدهای پیش فرض را با طرح های مختلف و برای مصارف متنوع ایجاد کرده که شما میتوانید به سرعت به ایجاد اسلاید مورد نظر خود بپردازید.

برای بررسی این موضوع شما می بایست از گزینه های سربرگHome و گروه Slides استفاده کنید.
Screenshot (38)
بدین منظور روی گزینه ی New Slide کلیک کنید.
Screenshot (39)
با این کار منوی Office Theme باز شده و فهرستی از الگوهای پیش فرض را برای ایجاد یک اسلاید جدید در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال با انتخاب گزینه ی Content with caption یک اسلاید جدید متناسب با الگوی Content with caption ایجاد می شود.
Screenshot (40)
همچنین با استفاده از آیکون New Slide می توانید یک اسلاید جدید متناسب با الگوی آخرین اسلاید درج شده ایجاد می شود. برای تغییر طرح بندی یک اسلاید نیز می توانید روی گزینه ی Layout کلیک کنید و الگوی مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

Screenshot (41)
برای بازگشت به حالت قبلی اسلاید، می توانید از گزینه ی Reset استفاده نمایید.

Screenshot (42)

همانطور که گفته شد، شما با انتخاب یک الگو برای placeholder مورد نظرتان می توانید انواع object ها را روی آن قرار دهید.

Screenshot (43)

برای مثال ما با استفاده از الگوی پیش فرض Title and Content اسلاید جاری را طرح بندی کرده و سپس عبارت کمپنا دات آی آر را به همراه تصویر لوگوی آن طبق مراحل زیر درج کرده ایم.

Screenshot (45)

در واقع ما در اینجا از دو placeholder متنی و گرافیکی استفاده کرده ایم.

Screenshot (46)

در نمای کلی شما برای انتخاب یک object می بایست نشانگر موس را روی آن ببرید تا نشانگر موس برای objectهای متنی به شکل یک مکان نمای متنی و برای اشکال و نمودارهای گرافیکی، چهار پیکان جهت نما در کنار نشانگر دیده شود. برای انتخاب object مورد نظر کافیست یکبار کلیک کنید. با این کار یک کادر انتخاب یا Select Inbox در اطراف آن مانند تصویر بالا نمایش داده می شود.
در صورتی که قصد دارید چندین object را به صورت همزمان در حالت انتخاب قرار دهید، می بایست با پایین نگه داشتن کلید Shift روی object های مورد نظر خود کلیک کنید.

برای تغییر اندازه هر object می توان نشانگر موس را روی هر یک از هشت دستگیره ی کادر selecting box ببرید تا نشانگر به شکل یک پیکان دو طرفه تبدیل شود. سپس با کلیک و درگ موس می توانید ابعاد object انتخابی را تغییر دهید. به خاطر داشته باشید که در این حالت با پایین نگه داشتن کلید shift
و درگ موس، موجب می شود تا تغییر اندازه فقط در راستای دستگیره ی انتخابی صورت پذیرفته ،همچنین پایین نگه داشتن کلید Ctrl در هنگام درگ موس موجب می شود تا تغییر اندازه object در یک جهت، بر روی جهت مقابل آن نیز صورت پذیرد.
شما با پایین نگه داشتن همزمان Ctrl+Shift می توانید تناسب اولیه ی object را در هنگام تغییر اندازه ی آن حفظ کنید. همچنین برای چرخاندن object انتخابی نیز، کافیست نشانگر موس را بر روی دستگیره ی سبز رنگ آن ببرید تا نشانگر تغییر شکل دهد. حال می توان با کلیک و درگ موس object انتخابی را در جهت مورد نظر چرخاند.

Screenshot (47)

برای حذف یک object نیز کافیست با انتخاب آن کلید Delete را از روی صفحه کلید بفشارید.

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت کمپنا دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای کمپنا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.