دوره‌های آموزشی را به‌صورت کلی می‌توان به سه سبک دوره‌های حضوری، دوره‌های مجازی آنلاین و دوره‌های مجازی آفلاین تقسیم نمود. هریک از این سبک‌های آموزشی معایب و مزایایی دارند که در ادامه به صورت جداگانه معرفی و بررسی می‌شوند. با کمپنا همراه باشید…

یکی از بزرگترین مزایای سبک آموزش حضوری، ارتباط و تعامل دوطرفه بین دانشجو و استاد است. الزام دانشجو برای حضور مستمر در کلاس از دیگر مزایای این سبک آموزشی است. همچنین، پرسش‌های مکرر و متنوع دانشجویان، مدرس را وادار می‌کند تا دانش خود را به‌روز نگه دارد. اما در عین حال، این کلاس‌ها وابسته به محل برگزاری هستند و همه افراد علاقه‌مند به دلیل بعد مسافت یا هزینه حمل و نقل قادر به شرکت در کلاس حضوری نیستند. حتی افرادی که در همان شهرِ برگزاری کلاس ساکن هستند نیز ممکن است به دلایل مختلفی مانند مشغله‌های کاری، ترافیک و هزینه نتوانند در کلاس‌های حضوری شرکت کنند. همچنین، دانشجو در صورت غیبت در هر جلسه از کلاس، تمامی آموزش‌های آن جلسه را از دست خواهد داد و در صورت خوش‌شانس بودن باید به جزوه افرادِ حاضر در کلاس یا صدای ضبط شده استاد اکتفا کند. مشکل دیگرِ این نوع کلاس‌ها برای برخی دانشجویان، بهره‌وری پایین، خصوصا با طولانی شدن زمان آموزش است.

آموزش‌های مجازی آفلاین که در دنیا بسیار رواج دارند، با شعار دسترسی همگانی و برابر به آموزش‌ها روی کار آمدند. پلتفرم‌هایی مانند coursera، edx، udemy و غیره را می‌توان از بزرگترین نمونه‌های تولید‌کننده آموزش‌های مجازی آفلاین دانست. این امکان برای همه افراد در سراسر دنیا وجود دارد که به آموزش‌های مجازی آفلاین در زمینه مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند. سبک آموزش‌های مجازی آفلاین این‌گونه است که مجموعه‌ای از ویدئوهای آموزشی از پیش ضبط شده در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا آن‌ها به صورت خودخوان مباحث مورد علاقه خود را بیاموزند. عموما  در این سبک، ویدیوهای آموزشی به صورت ویدیوهای کوتاه و حداکثر ده دقیقه‌ای آماده می‌شوند تا مشکلات خستگی در اثر طولانی شدن کلاس‌های حضوری را از بین ببرند. با وجود مزایای دسترسی همگانی و برابر به آموزش‌های مجازی آفلاین، این سبک با چالش بزرگ عدم ارتباط و تعامل دانشجو و مدرس مواجه است. اگرچه روش‌های ارتباطی مختلفی مانند گروه‌های پرسش و پاسخ برای حل این مشکل در نظر گرفته شد، اما همچنان مسئله عدم ارتباط دانشجو با استاد در این سبک آموزشی حل نشده باقی مانده است. یکی دیگر از مشکلات این سبک آموزشی، عدم ایجاد الزام برای پیگیری مستمر و منظم آموزش‌ها است.

سبک آموزش مجازی آنلاین را می‌توان ترکیبی از آموزش‌های حضوری و آموزش‌های مجازی آفلاین دانست. آموزش مجازی آنلاین به شکل کلاس‌هایی مجازی است که همزمان تمامی دانشجویان و مدرس در آن حضور دارند و از این نظر شباهت زیادی به کلاس‌های حضوری دارد. دوره‌های آموزش مجازی آنلاین بر بستر اینترنت و در قالب یک نرم‌افزار ساده و سبک تشکیل می‌شوند و همچنین همه افراد علاقه‌مند می‌توانند در هرنقطه کشور از این آموزش بهره ببرند. بنابراین دسترسی همگانی و برابر در آموزش مجازی آنلاین مشابه با آموزش مجازی آفلاین است. برای درک بهتر، می‌توان گفت که  دوره‌های آموزشی این سبک، فضایی شبیه به نرم‌افزارهای مکالمه ویدئویی دارند که همزمان دونفر می‌توانند با مشاهده زنده همدیگر با هم صحبت کنند. با این تفاوت که در کلاس‌های مجازی یک مدرس و تعدادی دانشجو وجود دارد و مدرس با اشتراک گذاشتن فایل‌های ارائه مانند پاورپوینت، به‌صورت زنده مشغول به تدریس است. دانشجویان همزمان تصویر و صدا را دریافت و در صورت وجود اشکال در درک مفاهیم، می‌توانند آن را بلافاصله مطرح کنند تا مدرس به آنها پاسخ دهد. حتی پس از تشکیل کلاس، ویدیوهای ضبط شده نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد تا آموزش‌ها را برای مطالعات بعدی در اختیار داشته باشند. همان‌طور که مشاهده شد، این سبک آموزشی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که درحال رشد است و حتی بسیاری از دانشگاه‌های کشور به صورت مجازی دانشجو می‌پذیرند و تمامی کلاس‌ها به شکل مجازی برگزار شده و تنها ارزیابی نهایی به‌صورت حضوری صورت می‌گیرد. اما این سبک از مزایای ویدئوهای کوتاه و بخش‌بندی شده مانند آموزش مجازی آفلاین بهره نمی‌برد و عموما زمان جلسات مشابه کلاس‌های حضوری است.

در این پست به بررسی سه سبک آموزش حضوری، مجازی آنلاین و مجازی آفلاین پرداخته شد. هر کدام از این سبک‌ها معایب ومزایایی داشتند که مورد بررسی قرار گرفت. در میان این سبک‌ها، آموزش مجازی آنلاین روش موثری است که در حال رشد هست و کمپنا و پژوهشی کمپنا تلاش می‌کند علاوه‌بر آموزش‌های آفلاین، آموزش‌های آنلاین مجازی نیز برگزار نماید.

لطفا به این پست رای دهید…

۱
برچسب

آموزش deep learning, آموزش آنلاین, آموزش آنلاین deep learning, آموزش آنلاین deeplearning, آموزش آنلاین machine learning, آموزش آنلاین یادگیری عمیق, آموزش آنلاین یادگیری ماشین, آموزش مجازی, آموزش مجازی deep learning, آموزش مجازی deeplearning, آموزش مجازی machine learning, آموزش مجازی یادگیری عمیق, آموزش مجازی یادگیری ماشین, کورس آموزشی deep learning, کورس آموزشی deeplearning, کورس آموزشی machine learning, کورس آموزشی یادگیری عمیق, کورس آموزشی یادگیری ماشین,