داشتن یک خانه بزرگ و جادار آرزوی بسیاری از مردم است، اما اکثر خانه ها این چنین نیست. اگر خانه تان بنظرشما کوچک می آید یا اگر می خواهید آن را برای خریداران بالقوه بزرگتر نشان دهید.

دستورالعمل های آسانی وجود دارند که برای بزرگتر نشان دادن خانه تان، می توانید آنها را امتحان کنید. با این استراتژی های مرحله ای شروع کنید اگر وقت زیادی ندارید. سپس به مبلمان و وسایل تزیینی نگاهی بیاندازید که می تواند اندازه خانه تان را افزایش دهد. حتی اگر می خواهید کار بیشتری انجام دهید.

روش اول : استفاده از تکنیک های مرحله بندی

خانه تان را مرتب کنید تا مقداری فضای خالی بدست آورید.

یک خانه نامرتب و شلخته نسبت به خانه تمیز کوچکتر بنظر خواهد آمد، زیرا درهم ریختگی فضای قابل مشاهده در کف و دیوار را کاهش می دهد. بطور ایده آل، هر قفسه، میز، میز تحریر یا مبلمان، باید مقداری فضای خالی درون خود داشته باشد.

بعنوان مثال، یک کتاب روی میز وسط در اتاق نشمین تان یا یک گلدان روی کمد لباس یا یک مجسمه سفالی روی قفسه کتاب قرار دهید، تا از شلوغ شدن فضا جلوگیری کنید.

برای مرتب کردن اتاق، سعی کنید سه جعبه قرار دهید: یکی برای وسایلی که می خواهید نگه دارید، یکی برای وسایلی که می خواهید هدیه دهید، و یکی برای وسایلی که می خواهید دور بریزید.

۲- پرده ها  را باز کنید و اجازه دهید نور بیشتری به داخل بتابد.

هر چه نور بیشتری به داخل اتاق ها بتابد خانه شما را بظاهر بزرگتر نشان می دهد. تمام پنجره ها و پرده ها را باز کنید تا فضای دلبازتری بسازید.

پنجره های تان را تمیز کنید، تا نور بیشتری به اتاق ها بتابد.

۳- مبلمان را جابجا کنید تا فضای بیشتری ایجاد کنید.

اگر مبلمان تان، اکثر فضای کف را در یک اتاق گرفته است، به اطراف کشیدن آن می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. چند گزینه برای مرتب کردن مبلمان تان عبارتند از:

مبلمان تان را به مرکز اتاق جابجا کنید، اگر فقط وسایل کمی با اندازه کوچک یا متوسط دارید. بعنوان مثال شما می توانید صندلی ها را به وسط اتاق منتقل کنید طوریکه دور میزِ وسط جمع شوند. این امر فضایی در پشت صندلی ها باز خواهد کرد.

مبلمان بزرگتر را در گوشه ها قرار دهید اگر نمی توانید آنها را به روش دیگری مرتب کنید. بعنوان مثال می توانید مبل تان را بچرخانید تا در در گوشه ای از اتاق و نزدیک دیوار قرار گیرد.

مبلمان را به اطراف اتاق جابجا کنید تا فضای بیشتری برای راه رفتن در میان آنها داشته باشید. بعنوان مثال می توانید مبل و صندلی هایتان را در اتاق نشیمن به محیط بیرونی اتاق هل دهید.

یک یا چند تکه از مبلمان را از اتاق بردارید اگر فضای کف یا دیوارِ خیلی کمی وجود دارد. بعنوان مثال می توانید حداقل یک صندلی را که خیلی از آن استفاده نمی کنید از اتاق نشمین یا تختخواب را از اتاق خواب تان بردارید.

۴- تمام لامپ ها و روشنایی های را در اتاق روشن کنید تا فضایی روشن تر داشته باشید.

استفاده از لامپ های بیشتر در یک اتاق نیز آن را بظاهر بزرگتر نشان می دهد، اما بشرطی که آنها را روشن کنید. اگر لامپ به تعداد کافی ندارید، حتما برای خرید اقدام کنید . میتوانید برای کاهش هزینه ها از لامپهای کم مصرف استفاده نمایید .

۵- یک وسیله جالب یا دکور در گوشه هر اتاق بعنوان نقطه کانونی قرار دهید.

وجود یک شیئ تزئینی کمک خواهد کرد تا چشم مخاطب را به آن نقطه از اتاق جلب کند. این وسیله را در گوشه ای از اتاق و تا جای ممکن دوراز درب قرار دهید.

بعنوان مثال می توانید یک گلدان تزیینی روی کمد در گوشه اتاق خواب قرار دهید یا یک شی ء زیبا روی یک قفسه در گوشه اداره تان قرار دهید.

روش دوم : انتخاب مبلمان با اندازه بزرگ شونده

۱- مبلمان پایه بلند انتخاب کنید تا فضای کف بیشتر دیده شود .

داشتن فضای قابل مشاهده زیر مبلمان کمک خواهد کرد اتاق های شما بنظر بزرگتر جلوه کنند . به دنبال مبل، صندلی و وسایل دیگری باشید که پایه داشته باشد نه بدنه ای که بطور کامل کف را می پوشاند .

مبلمان قدیمی اغلب ویژگی این نوع طراحی را دارد اما می توانید تنوع زیادی از مبلمان مدرن و جدید بیابید که از سطح زمین فاصله دارند.

۲- از مبلمان چندکاره استفاده کنید که باعث صرفه جویی در فضا شود.

مبلمان چند منظوره میتواند به جای چند وسیله دیگر نیز به کار گرفته شود. در این صورت می توانید در نهایت فضای دیوار و کف بیشتری داشته باشید . به دنبال مبلمانی باشید که بتوانید از آن بعنوان چیز دیگری نیز استفاده کنید.

برای مثال، می توانید کاناپه ای تهیه کنید که بعنوان میز وسط استفاده شود یا میز تحریری که قفسه ای در اطرافش داشته باشد.

از یک تکه مبلمان (دو نفره یا سه نفره) به جای چند تکه یکنفره استفاده کنید تا اتاق کوچک را بزرگتر نشان دهید. در حالیکه داشتن یک اتاق پر شده با تعداد زیادی مبلمان ممکن است فضای کوچک را کوچکتر کند، یک یا دو قطعه مبلمان بزرگتر می تواند فضا را بنظر بزرگتر نشان دهد.

۳- یک میز دراز غذا خوری بگیرید تا در اتاق غذا خوری تان قرار دهید تا اتاق را بنظر بزرگ نشان دهد.

میز دراز حس فضای باز را ایجاد خواهد کرد حتی اگر اتاق خیلی بزرگ نباشد. این کار سقف را نیز بنظر بلندتر از آنچه که هست نشان می دهد.

۴- میز و صندلی شیشه ای انتخاب کنید تا تصویری از فضایی بزرگ ایجاد کنند.

داشتن مبلمان شیشه ای می تواند فضا و اتاقی بزرگتر ایجاد کند. سعی کنید میز عسلی ، صندلی تک یا حتی ست غذا خوری تمیزی بیابید.

اگر نمی توانید وسایل تمیزی پیدا کنید، بهترین چیز بعدی وسایلی همرنگ با محیط یا در یک طیف رنگ با فضا اطراف می باشد. بعنوان مثال، اگر دیوارهای اتاق آبی روشن هستند، پس مبلمانی در طیف آبی روشن انتخاب کنید. این باعث می شود چشم دچار خطا شود و فکر کند فضای دیوار و کف بیشتری وجود دارد.

روش سوم : استفاده از وسایل تزیینی

۱- پرده های بلند انتخاب کنید تا متناسب با دیوارها باشد و سقف را بلندتر نشان دهد.

پرده هایی که از کف تا سقف هستند بهترین نوع پرده می باشند اما حتی پرده هایی کمی بالاتر از پنجره تا کف نیز کمک خواهند کرد. مطمئن شوید که پرده هایی می گیرید که در طیف رنگ اتاق باشد مثلا پرده های سفید برای اتاق سفید یا پرده های سبز روشن در اتاق سبز روشن.

پرده های روشن و دلباز نیز کمک خواهد کرد تا اندازه اتاق را بزرگتر کند. پرده ها را از مواد سبک انتخاب کنید مانند کتان و نخ.

اگر نمی خواهید پرده هایتان همرنگ با دیوارهایتان باشد، گزینه دیگر اینست که آنها را از رنگ های مشابه بخرید طوریکه آنها در یک طیف رنگ باشند. بعنوان مثال، اگر دیوارهایتان قهوه ای رنگ هستند، پس می توانید پرده های قهوه ای روشن یا کرم رنگ بگیرید تا رنگی خنثی داشته باشید.

۲- آیینه ای در هر اتاق قرار دهید تا فضا را بنظر بزرگتر نشان دهید.

آیینه ها اتاق ها را در خانه تان بظاهر بزرگتر نشان می دهند بنابراین آیینه ای در هر اتاق قرار دهید تا از مزیت این تاثیر سود برید. آیینه ای روی قفسه اتاق نشیمن تان قرار دهید و آینه ای دیگر را روی دیوار ورودی خانه تان نصب کنید .

شما همچنین می توانید بدنبال مبلمانی باشید که در خود آیینه یا شیشه داشته باشد مانند میز عسلی یا کمد لباسی با آیینه ای روی درب آن.

۳- قالی هایی با طرح های کوچک و رنگ های تک رنگ انتخاب کنید تا اندازه اتاق تان را بزرگ کند.

طرح های بزرگ دیوارهای کوچک را کوتاه خواهد کرد به جای اینکار قالی هایی با طرح های ریز انتخاب کنید. از قالیچه هایی که تنوع رنگ زیادی دارند استفاده نکنید.

قالی هایی انتخاب کنید که تیره تر از دیوارها و سقف ها باشند. این کمک خواهد کرد تا چشم را جذب کند و احساس فضای بیشتری بوجود آورد.

۴- طیف رنگی خنثی انتخاب کنید تا ظاهری با فضای بیشتر ایجاد کنید.

طیف رنگی خنثی روشی عالی برای افزایش اندازه خانه می باشد. رنگ آمیزی و تزییناتی با سایه رنگ های سفید-سیاه، بژ، خنثی و قهوه ای امتحان کنید.

اگر رنگ های خنثی را دوست ندارید، سبز و آبی روشن نیز انتخاب های خوبی برای افزایش اندازه اتاق هایتان می باشد.

روش ۴ : بازسازی مجدد برای بزرگتر نشان دادن خانه

۱- یک یا دو پنجره اضافه کنید تا نور بیشتری وارد اتاق شود.

پنجره بیشتر مساوی با نور بیشتر، که خانه تان را بنظر بزرگتر نشان خواهد داد. اگر خانه تان پنجره خیلی زیادی ندارد، باید کسی را استخدام کنید تا یک یا دو پنجره دیگر نصب کند یا اندازه یک یا چند پنجره موجود را بزرگتر کند.

سعی کنید تا پنجره ای به دیوار اتاق نشمین تان که پنجره ندارد اضافه کنید.

۲- سقف را سفید یا رنگ روشن کنید تا چشم را جلب کند.

سقف روشن براق چشم را بسمت بالا جلب می کند و اتاق را بنظر بزرگتر نشان می دهد بنابراین می توانید این کار را برای هر اتاق در خانه تان انجام دهید. گزینه دیگر اینست که سقف تان را رنگ های روشن بزنید، مانند سبز لیمویی، نارنجی یا زرد.

۳- طیف رنگ هر اتاق را شناسایی کنید تا کمک کند تصمیم بگیرید سقف تان را چه رنگی بزنید.

بعنوان مثال اگر طیف رنگ در اتاق تان آبی روشن است، پس سفید یا آبی خیلی روشن احتمالا بهترین انتخاب باشد. رنگی را انتخاب کنید که حداقل یکی دو درجه روشن تر از رنگ دیوار باشد.

قفسه های دیوار-تا-دیوار یا سقف-تا-کف نصب کنید تا فضا را بزرگتر نشان دهد. با نصب قفسه از کف تا سقف یا کابینت از روی یک دیوار تا دیوار دیگر تصویری از فضای بزرگتر بوجود خواهد آمد.

برای اینکه اتاق بنظر بزرگتر بیاید، سعی کنید قفسه هایی در کنار هم روی یک دیوار از اتاق نصب کنید یا قفسه های کتابی از کف تا سقف درست کنید.

اگر می خواهید آشپزخانه تان بنظر بزرگتر برسد، یک طرف از آشپزخانه تان را برای نصب کابینت دیوار به دیوار انتخاب کنید سعی کنید به تمام دیوارهای آشپزخانه کابینت نصب نکنید.

۴- کف پوش های راه راه نصب کنید تا اتاق را بنظر بزرگتر نشان دهد.

کف های راه راه تصویری از اتاق را نشان می دهد که تا بی نهایت می رود حتی اگر کمی کوچک باشد. اگر شما در بازار به دنبال کف پوش جدید هستید، طرح راه راه انتخاب کنید.

بعنوان مثال می توانید کف پوش کلاسیک سیاه سفید راه راه انتخاب کنید یا می توانید کف پوش راه راه در طیف رنگ اتاق تان انتخاب کنید مانند کف پوش راه راه سبز و آبی برای اتاقی با طیف رنگ سبز و آبی.

۵- درب های غیرضروری را بردارید تا فضای کف را باز کنید.

اگر درهایی در خانه تان وجود دارد که لازم ندارید، مانند درب اتاق غذا خوری یا اتاق نشمین، برداشتن آنها میتواند به بزرگتر شدن فضا کمک کند .

سعی کنید در را برای یک روز از لولا بردارید که ببینید آیا کمکی می کند یا خیر. اگر موثر بود، پس برای همیشه می توانید درهایی که لازم ندارید را بردارید.

منبع:

www.wikihow.com

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای کمپنا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.