انتخاب و مراقبت از لنز های تماسی

طبقه بندی لنزهای تماسی

انواع لنزهای تماسی

۱- لنز تماسی سخت

ویژگی ها

 • لنز منفذ دار (نفوذپذیر)  بدون اکسیژن
 • ساخته شده از لایه اکریلیک

مزایا

 • سفت و سخت: براحتی کج (از شکل طبیعی خارج نمیشود)، شکسته و ساییده نمی شود.
 • نسبتا با دوام و با کیفیت هستند
 • به احتمال کمتری میکروب تولید می کنند

معایب

 • زمان استفاده کمتر، ۸ ساعت در روز
 • براحتی جابجا و بیرون آورده می شود، باعث ناراحتی و اذیت و تاری دید می شود.

۲- لنز سخت نفوذ پذیر به گاز (اکسیژن)

ویژگی ها

 • نفوذ پذیر اکسیژن
 • ساخته شده از پلاستیک نفوذپذیر اکسیژن

مزایا

 • زمان استفاده ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز می باشد (طولانی تر از لنزهای تماسی سخت)
 • روی قرنیه چشم ثابت باقی می ماند، با احتمال کمتری  بیرون می آید و باعث ناراحتی می شود.

معایب

 • نسبتا شکننده می باشد
 • با احتمال بیشتری گرد و خاک جمع می کند و ساییده می شود.
 • نسبت به لنزهای تماسی سخت نیاز به مراقبت بیشتری دارد

۳- لنزهای تماسی نرم

ویژگی ها

 • نفوذ پذیر اکسیژن
 • ساخته شده از پلاستیک های جاذب آب
 • هر چه میزان آب کمتر باشد، اکسیژن بیشتری نفوذ می کند

مزایا

 • براحتی و به آسانی با چشم منطبق می شود
 • مدت زمان استفاده طولانی تر، ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز
 •  با احتمال کمتر برای بیرون آمدن و ایجاد ناراحتی

معایب

 • براحتی نمیتوان ترک ها را بررسی کرد
 • مستعد پاره شدن با ناخن هستند
 • روند نگهداری از آن بسیار پیچیده تر می باشد و احتمال بیشتری برای تولید میکروب دارد

 

انواع لنزهای تماسی بر اساس زمان استفاده

شما باید در انتخاب لنز های تماسی دقت بسیار زیادی را انجام دهید.

بر اساس مدت زمان استفاده از لنز، باید لنر مناسبی را انتخاب کنید، بطور مثال نمیتوانید از لنز های روزانه برای طولانی مدت استفاده کنید، چرا که این کار به چشم شما آسیب میرساند.

لنز های تماسی روزانه

مدت زمان استفاده :

۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز

خصوصیات : 

 • در زمان خواب استفاده نشود
 • اینها می توانند لنزهای تماسی سخت، لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز یا لنزهای نرم باشند

لنزهای تماسی با استفاده طولانی مدت

زمان استفاده:

در بازه زمانی یک روز تا زمان استفاده مداوم برای ۷ روز، که این مدت به افراد بستگی دارد

خصوصیات : 

 • نفوذپذیری بیشتر اکسیژن، بعضی افراد می توانند آنها را در زمان خواب استفاده کنند
 • یا لنزهای سخت نفوذپذیر گاز یا لنزهای نرم

لنز تماسی یک بار مصرف 

عبارتند از یک روزه، دو هفته ای و یک ماهه

زمان استفاده:

در محدوده زمانی یک روزه تا زمان استفاده ۷ روزه که به افراد بستگی دارد

خصوصیات : 

 • نفوذپذیری بالاتر اکسیژن، بعضی افراد آنها را در زمان خواب نیز استفاده می کنند.
 • هر جفت لنز بعد از استفاده یک روزه یا یک ماهه کنار گذاشته تا جایگزین شوند: لنزهایی که روزانه در آورده و تمیز می شوند می توانند تا یک ماه استفاده شوند، در حالیکه آنهایی که بطور مداوم تا ۷ روز استفاده می شوند باید هفتگی عوض شوند.
 • باید لنزهای تماسی نرم باشند.

 

کمپنا لنزهای تماسی را انتخاب کنیم

انتخاب عینک طبی عادی می تواند بر اساس سلایق فردی تعیین شوند. برای لنزهای تماسی، باید چشم هایتان توسط یک اپتومتریست معتبر چک شود و سپس بر طبق نیازهایتان انتخاب کنید. تعدادی توصیه های عمومی در زیر لیست می شوند:

۱-   لنزهای سخت نفوذپذیر اکسیژن نیستند، بنابراین عموما برای استفاده توصیه نمی شوند. این که آیا لنزهای سخت، نفوذپذیر گاز یا لنزهای نرم انتخاب می شوند به سه اصل مهم بستگی دارند: سالم بودن، راحت بودن و دید واضح.

۲-   اگر برایتان ممکن است، لنزهای تماسی روزانه انتخاب کنید. اگر لنزهای تماسی با مدت استفاده طولانی انتخاب می کنید، باید هر روز قبل از خواب آنها را در بیاورید. استفاده از لنز تماسی برای طولانی مدت بدون در آوردن از چشم، تاثیرات منفی و مضر بر روی چشم های شما خواهد داشت.

۳-   افرادی که در ساعت های نا منظم کار می کنند یا باید از لنز برای ۲۴ ساعت مداوم استفاده کنند می توانند از لنزهای تماسی طولانی مدت استفاده کنند. اگرچه آنها باید اول با یک اپتومتریست مشورت کنند و اگر ممکن است حتما قبل از خواب لنزها را در بیاورید.

۴-   برای استفاده کنندگان لنزهای نرم بهتر است تا لنزهای تماسی یک بار مصرف انتخاب کنند، اگرچه هزینه اش ممکن است کمی بالاتر باشد.

۵-   افراد ورزشکار باید از لنزهای تماسی نرم استفاده کنند. از آنجایی که چشم ها در حین فعالیت ورزشی دارای حرکات سریع می باشند، لنزهای سخت یا نفوذپذیر گاز ممکن است براحتی جابجا شود و بیرون بیاید. بعلاوه، اگر در حین ورزش جراحت و مصدومیتی رخ دهد، آسیب ایجاد شده به چشم توسط لنزهای نرم نسبتا کمتر است.

کمپنا از لنزهای تماسی مان مراقبت و نگهداری کنیم

لنزهای تماسی باید هر روز تمیز شده، شستشو داده و ضد عفونی شود و هیچ کدام از این سه مرحله نباید حذف شود.

۱- تمیز کردن 

 تمیز کننده های مختلفی باید برای انواع مختلف لنز استفاده شوند. برای لنزهای نرم، لنز را در کف دستتان قرار دهید، تمیزکننده را تکان دهید و یک یا دو قطره روی لنز بریزید. به آرامی آن را با انگشت میانی تان بمالید تا کثیفی و گرد و خاک را از رویش پاک کند. بعد از تمیز کردن یک طرف لنز، آن را برگردانید و طرف دیگر را تمیز کنید. تمیز کردن یک لنز ۱-۲ دقیقه طول می کشد. برای لنزهای سخت نیز از تمیز کننده استفاده کنید، لنز را نگه دارید و آن را با انگشت اشاره و انگشت شصت بمالید طوریکه هر دو طرف لنز بتواند هم زمان تمیز شود.

۲- شستشو دادن

 هدف شستشوی لنزها اینست که کاملا تمیز و شسته شوند، که برای چشم مخرب و مضر  نباشند. شما می توانید از آب شیر برای شستشوی لنزهای تماسی سخت یا لنزهای سخت نفوذپذیر گاز استفاده کنید. لنزهای نرم باید با سرم نمکی استریل شستشو داده شود نه با آب نمک خانگی یا آب لوله کشی. برای شستشو لنز را روی کف دست تان بگذارید، مقداری آب شیر یا سرم نمکی استریل بر روی لنزها اضافه کنید و آن را با انگشت میانی تان بمالید تا مواد تمیز کننده شسته شود.

۳- ضد عفونی کردن

 بعد از تمیز کردن، لنزها باید در ظرف محلول ضدعفونی قرار داده شوند. ضد عفونی لنزهای سخت یا لنزهای نفوذپذیر نسبتا آسان می باشد زیرا فقط شما باید آنها را در ظرف محلول قرار دهید. ضد عفونی لنزهای نرم پیچیده تر می باشد و به سه روش انجام میشوند :

۴- ضد عفونی با گرما

لنزهای تمیز و شستشو داده شده را در ظرف لنز قرار دهید، مقداری سرم نمکی استریل در ظرف اضافه کنید قبل از اینکه به دمای ۸۰ درجه برسد آن را برای ۱۵ دقیقه گرم کنید. سپس فرایند ضدعفونی کامل می شود. لنزها می تواند بعد از سرد شدن استفاده شوند. مزایای این روش اینست که بسیار موثر میباشد و هیچ حساسیت چشمی یا ناراحتی ایجاد نخواهد شد زیرا فقط سرم نمکی استریل در این فرایند استفاده می شود. عیب این روش این است که گرما ممکن است باعث آسیب به لنزها شود و عمر آنها را کوتاه کند. معمولا لنزها باید درطول یک سال عوض شوند.

۵- ضدعفونی پراکسید هیدروژن

لنزهای تمیز شده و شستشو داده شده را در محلول پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی قرار دهید. پراکسید هیدروژن برای چشم مضر می باشد، لنزهای ضد عفونی شده با محلول پراکسید هیدروژن باید قبل از استفاده در فرایند خنثی سازی قرا گیرند. روشهای مختلفی برای خنثی سازی وجود دارد مانند  بیرون آوردن لنزها از محلول پراکسید هیدروژن و قرار دادن آنها در یک محلول خنثی کننده. یا شما می توانید یک قرص خنثی کننده یا حلقه فلزی خنثی کننده در محلول پراکسید هیدروژن قرار دهید. کل فرایند ضد عفونی و خنثی سازی می تواند ده دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد. مزیت این روش اینست که از حساسیت چشم جلوگیری می کند به شرطی که پراکسید هیدروژن کاملا خنثی شود. عیب این روش در پیچیدگی این فرایند است که شامل ضدعفونی و خنثی سازی می شود و هیچ کدام از آنها نباید حذف شود. ضمن اینکه لنزها نباید هیچ وقت قبل از کامل شدن فرایند خنثی سازی  استفاده شوند.

ضد عفونی شیمیایی : لنزهای تمیز شده و شستشو داده شده را در محلول ضد عفونی قرار دهید جاییکه محتویات شیمیایی اش می تواند لنزها را ضد عفونی کند. مزایای این روند سادگی اش می باشد و اگر لازم باشد لنزها می توانند بعد از بیرون آوردن از محلول فورا استفاده شوند. عیب این روش اینست که اجزای شیمیایی میتوانند در لنزها پخش شوند. در حین استفاده از لنزها، مواد شیمیایی ممکن است باعث ناراحتی افرادی شود که به آنها حساسیت دارند.

زدودن پروتئین

جدای از تمیز کردن، شستشو و ضدعفونی روزانه، لنزهای تماسی نرم و لنزهای سخت نفوذپذیر گاز نیاز به زدودن پروتئین بصورت هفتگی دارند. اولا، قرص زدودن پروتئین را در سرم نمکی استریل حل کنید قبل از اینکه لنزهای تمیز و شستشو داده شده را در محلول زداینده پروتئین برای ۲۰ تا ۴۰ دقیقه قرار دهید. سپس لنزها قبل از ضد عفونی باید برای تمیز کردن و شستشو مجدد بیرون آورده شوند. هدف استفاده از زداینده پروتئین، از بین بردن ساختار پروتئین حاصل از اشک می باشد. این کار مخصوصا برای آنهایی مهم است که ضدعفونی گرمایی را انتخاب کرده اند، که فرایند زدودن پروتئین باید هفتگی انجام شود. دلیل این امر اینست که گرما می تواند پروتئین شفاف را قبل از این که روی لنزها قرار گیرد تغییر ماهیت دهد، و نوع دیگری از پروتیین را شکل دهد و منجر به آسیب دایمی برای لنزها شود.

كارشناس ارشد آموزش زبان انگليسی
مترجم – مدرس

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای کمپنا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.